Han är Bergkvaras nya tränare

Bergkvara AIF slutade femma i division 6 Kalmar/Öland med Niklas Knutsson som huvudtränare. Knutsson har fått jobb i Stockholm och tackar för sig i föreningen.

Thomas Petersson tar över och skall leda klubben mot nya framgångar. 59-årige Petersson som tidigare har tränat Ramdala, Kristianopel, Atlas, Karlskrona AIF och nu senast Norra Tång BK. Mattis Andersson fortsätter som assisterande och är nöjd med föreningens val av huvudtränare:
– Det känns jätteskönt att ha det klart. Det har varit en lång process, säger Mattis Andersson.

Han har varit föreningens förstaval?
– Thomas är en tränare vi först trodde var svår att få till Bergkvara. Vi har haft kontakt med flera tränare. Men Thomas är den mest meriterade av dem och kommer lyfta föreningen med sitt engagemang och sin stora erfarenhet , säger Andersson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.