Tränarnytt i lokalfotbollen: Vilka förlänger? Vilka lämnar?

Efter totalt nio säsonger som tränare, varav de sex senaste i rad, lämnar nu Jonas Nilsson Böda/Högby. Under årets säsong har Nilsson även gjort comeback som spelare. Nordölänningarna kan dock inte räkna med Nilssons tjänster, varken på planen eller på tränarbänken nästa år. Nilsson väljer att trappa ned för att få tid över till annat. Även lillebror Pelle lägger skorna på hyllan. Marcus Stark (f.d. Kraaijenbrink) kan vara en tänkbar ersättare. Under höstsäsongen har den tidigare Kalmar AIK, Färjestaden, Glömminge och R/M-tränaren coachat klubbens damlag.

***

Lite längre söderut på ön meddelar IFK Borgholm att Edin Dzananovic fortsätter som huvudtränare. Även assisterande Urban Pohjonen fortsätter på Borgholms IP.

***

Flerohopp åkte oväntat ur division 5 efter smått otroliga 6-6 mot Alstermo i sista seriematchen. Trots den tunga säsongen väljer meriterande tränaren Peter Makin att fortsätta lotsa laget i division 6.

***

I samma kommun meddelar Madesjö på sin hemsida att Boris Broberg fortsätter på Madesjövallen. Brobergs tredje raka säsong i division 4-klubben.

***

Både Anders Nord och Sara Erlandsson fortsätter på Skansen 2017. Mörbylånga-herrarna ramlade ned i femman igen medan damerna vann fyran och spelar nästa år i division 3.

***

Glömminge herr och dam har gjort klart med nästa års tränare. Stefan Regebro och Tobias Bengtsson fortsätter oavsett om det blir spel i trean eller fyran nästa år. Nygamle Björn ”BK” Karlsson lägger sina egna fotbollsskor på hyllan och är tillbaka på tränarbänken på ”Lunden” för klubbens damlag.

***

Två trotjänare som lämnar: Lars-Gunnar ”Trasan” Svensson och Kjell Carlsson slutar i Trekantens IF respektive Hossmo BK. Carlsson har varit tränare på Rinkabyvallen i åtta säsonger.

***

Joachim Christensson är klar för sin andra raka säsong i sin andra sejour i division 5-laget SSG IF, femte totalt.

***

På sydöstra Öland är Bosse Wallett klar för ytterligare ett år på Kvarnvallen i Hulterstad.

***

Philip Rosqvist och Ola Quist fortsätter lotsa urstarka Pukebergs BK. Förra året vann laget femman i överlägsen stil. I år tog man hem fyran lika övertygande. Tar man hem division 4 för andra året i rad 2017?

***

I Emmaboda kommuns flaggskepp Lindås/Långasjö gör man en tränar-rockad: Mats-Peter Rubin ut. 2016 års assisterande tränare Göran Gunnarsson in.

***

Vad händer i din klubb? Tipsa gärna oss på redaktionen! Skicka i väg ett mail till redaktionen@24kalmar.se, redaktionen@24nybro.se eller redaktionen@24emmaboda.se.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.